Powracamy z prostym, ale bardzo ważnym narzędziem wspierającym bezpieczeństwo pacjentów – „Teczką Życia”.
To specjalnie przygotowane, niebieskie teczki, które mają służyć jako miejsce do przechowywania całej dokumentacji medycznej pacjenta w jednym, łatwo dostępnym miejscu.
„Teczka Życia” zawiera miejsce na wpisanie najważniejszych informacji medycznych: chorób przewlekłych, grupy krwi, alergii, przyjmowanych leków oraz danych osoby kontaktowej na wypadek nagłego zdarzenia. Dołączono także listę numerów telefonów do szpitalnych poradni i oddziałów. Nowością jest link i kod QR prowadzący do ankiety satysfakcji pacjenta.
Pomysłodawcą projektu jest ratownik medyczny Wojciech Kornaszewski, który podkreśla, jak dużym problemem w codziennej pracy może być brak uporządkowanej dokumentacji podczas udzielania pomocy medycznej:
– W sytuacjach nagłych każda minuta ma znaczenie, a pacjent często nie pamięta nazw leków czy szczegółów leczenia. Mając taką teczkę pod ręką, możemy szybciej zareagować i podjąć właściwe decyzje. Zdarza się, że trafiamy do osób samotnych – wtedy pojawia się problem, kogo powiadomić. W teczce jest miejsce na takie dane. Można oczywiście dodać dodatkowe informacje – wystarczy napisać je na zwykłej kartce. Ważne, by były zgromadzone w jednym miejscu. Warto również, jeśli ktoś choruje, zabierać teczkę ze sobą, np. wyjeżdżając na wakacje, lub posiadać jej wersję elektroniczną w telefonie – powiedział W. Kornaszewski.
Dyrektor szpitala Tomasz Gostomczyk podkreśla, że to proste rozwiązanie realnie wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców i może uratować życie pacjenta:
– Niewątpliwie usprawni to także codzienną pracę ratowników medycznych. Każdy pacjent wychodzący ze szpitala otrzyma taką teczkę, jeśli będzie to jego pierwszy pobyt. W teczce znajdzie się wypis, ale mamy również nadzieję, że pacjenci będą z nimi do nas wracać, bo to ułatwienie nie tylko dla ratowników, ale także lekarzy rodzinnych i innych przedstawicieli służby zdrowia – zaznaczył.
– To już kolejna edycja „Teczek Życia”. Do tej pory do rąk pacjentów trafiło kilkadziesiąt tysięcy egzemplarzy. Wiem, że stały się one swoistym znakiem rozpoznawczym „naszych” pacjentów – również ja przechowuję w niej swoje wyniki badań i inne dokumenty – powiedział Paweł Rajski, Starosta Ostrowski.
Rocznie hospitalizujemy około 20 tysięcy pacjentów. To kolejny krok w stronę świadomej i bezpiecznej opieki zdrowotnej.