To jest Akt Erekcyjny pod budowę nowego szpitala w Ostrowie Wielkopolskim, sporządzony 1 maja 1958 roku.
Oto transkrypcja najważniejszych części dokumentu:
Nagłówek i Kontekst Historyczny
„W 13-tym roku wyzwolenia Polski Ludowej, w dniu Święta Klasy Robotniczej 1 Maja 1958 roku.”
Dokument nawiązuje do obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego oraz budowy „socjalizmu” wysiłkiem całego narodu zjednoczonego w Froncie Jedności Narodu.
Cel Inwestycji
Miejska Rada Narodowa w Ostrowie Wielkopolskim postanowiła wybudować nowy szpital u zbiegu ulic Słowackiego i Limanowskiego.
Projektant: inż. Czarnecki z zespołem pracowników „Miastoprojektu” w Poznaniu.
Rozpoczęcie budowy: styczeń 1958 roku.
Finansowanie: Budowa odbywała się przy „wydatnej ofiarności Społeczeństwa miasta i powiatu ostrowskiego”, reprezentowanego przez Komitet Budowy Szpitala.
Ciekawostka:
Data: Wybór 1 maja (Święto Pracy) na podpisanie aktu miał charakter propagandowy – podkreślał wagę inwestycji dla „świata pracy”.
Dyrektorzy
23.04.1966 | – | Otwarcie nowego szpitala w Ostrowie |
1972 | – | Dr Włodzimierz Sapiński dyrektorem Z.O.Z i szpitala |
15.02.1977 | – | Marian Łaciński dyrektorem szpitala i Z.O.Z |
15.02.1984 | – | Marian Łaciński ustępuje z dyrektury |
1.05.1984 | – | Jerzy Bruski ponownie dyrektorem Z.O.Z i szpitala |
1.12.1988 | – | Dr Michał Pabiszczak dyrektorem Z.O.Z i szpitala |
1.04.1991 | – | Lekarz Henryk Siciński dyrektorem Z.O.Z i szpitala |
13.06.1996 | – | Dr Michał Pabiszczak dyrektorem Z.O.Z i szpitala |
1.04.1999 | – | Dariusz Morisson dyrektorem Z.O.Z i szpitala |
7.03.2003 | – | Lekarz Andrzej Krzak p.o. Dyrektor ZZOZ |
8.09.2003 | – | Lekarz Tomasz Gostomczyk dyrektorem ZZOZ |
21.01.2011 | – | Lekarz Dariusz Bierła dyrektorem ZZOZ |
1.07.2024 | – | Piotr Skoczylas pełnił obowiązki dyrektora ZZOZ |
2.01.2025 | – | Lekarz Tomasz Gostomczyk ponownie dyrektorem ZZOZ |




































