SZPITAL OSTRÓW WIELKOPOLSKI

Jesteśmy dla Was

Oddziały

Szpitalne

Poradnie

Specjalistyczne

Laboratorium

Wyniki on-line

Wieczorynka

Nocna i Świąteczna
Opieka Zdrowotna

Historia szpitala

To jest Akt Erekcyjny pod budowę nowego szpitala w Ostrowie Wielkopolskim, sporządzony 1 maja 1958 roku

Oto transkrypcja najważniejszych części dokumentu:

 Nagłówek i Kontekst Historyczny

„W 13-tym roku wyzwolenia Polski Ludowej, w dniu Święta Klasy Robotniczej 1 Maja 1958 roku.”

Dokument nawiązuje do obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego oraz budowy „socjalizmu” wysiłkiem całego narodu zjednoczonego w Froncie Jedności Narodu.

Cel Inwestycji

Miejska Rada Narodowa w Ostrowie Wielkopolskim postanowiła wybudować nowy szpital u zbiegu ulic Słowackiego i Limanowskiego.

  • Projektant: inż. Czarnecki z zespołem pracowników „Miastoprojektu” w Poznaniu.

  • Rozpoczęcie budowy: styczeń 1958 roku.

  • Finansowanie: Budowa odbywała się przy „wydatnej ofiarności Społeczeństwa miasta i powiatu ostrowskiego”, reprezentowanego przez Komitet Budowy Szpitala.


Ciekawostka:

  • Data: Wybór 1 maja (Święto Pracy) na podpisanie aktu miał charakter propagandowy – podkreślał wagę inwestycji dla „świata pracy”.

Dyrektorzy

23.04.1966

Otwarcie nowego szpitala w Ostrowie

1972

Dr Włodzimierz Sapiński dyrektorem Z.O.Z i szpitala

15.02.1977

Marian Łaciński dyrektorem szpitala i Z.O.Z

15.02.1984

Marian Łaciński ustępuje z dyrektury

1.05.1984

Jerzy Bruski ponownie dyrektorem Z.O.Z i szpitala

1.12.1988

Dr Michał Pabiszczak dyrektorem Z.O.Z i szpitala

1.04.1991

Lekarz Henryk Siciński dyrektorem Z.O.Z i szpitala

13.06.1996

Dr Michał Pabiszczak dyrektorem Z.O.Z i szpitala

1.04.1999

Dariusz Morisson dyrektorem Z.O.Z i szpitala

7.03.2003

Lekarz Andrzej Krzak p.o. Dyrektor ZZOZ

8.09.2003

Lekarz Tomasz Gostomczyk dyrektorem ZZOZ

21.01.2011

Lekarz Dariusz Bierła dyrektorem ZZOZ

1.07.2024

Piotr Skoczylas pełnił obowiązki dyrektora ZZOZ

2.01.2025

Lekarz Tomasz Gostomczyk ponownie dyrektorem ZZOZ