Przygotowanie pacjenta do badań diagnostycznych jest niezmiernie istotne aby uzyskać wyniki o jak najwyższej użyteczności klinicznej. W tym celu należy przestrzega poniższych zasad:
Badanie KRWI
- Przed pobraniem materiału do badań pacjent powinien pozostawać 12 godzin na czczo i po 8 godzinnym odpoczynku nocnym. W dniu poprzedzającym badanie popołudniu i wieczorem nie należy spożywać obfitych posiłków.
- Pacjent powinien być wypoczęty psychicznie i fizycznie. Szczególnie należy unikać pobierania materiału po wysiłku fizycznym i w stresie.
- Ze względu na zmienność dobową wielu składników krwi, zaleca się pobranie materiału do badań w godzinach (7:30 – 10:00).
Badanie MOCZU
- Zaleca się stosowanie umiarkowanej, zwyczajowej diety oraz przyjmowanie fizjologicznej ilości płynów.
- Przed pobraniem nie należy wykonywać nadmiernego wysiłku fizycznego
- U kobiet mocz nie powinien być zbierany w czasie pomiędzy 2 dniem poprzedzającym okres menstruacyjny a 2 dniem po jego zakończeniu
- Oddanie moczu musi być poprzedzone dokładnym umyciem okolicy ujścia cewki moczowej jedynie ciepłą wodą.
- Mocz do analizy pobiera się do czystego pojemnika jednorazowego , bezpośrednio po spoczynku nocnym ze środkowego strumienia (pierwszą porcję moczu oddać do ubikacji a następnie nie przerywając strumienia pobrać bezpośrednio do pojemnika na mocz, ok. ½ jego pojemności).
- U małych dzieci mocz pobiera się do specjalnych woreczków, po uprzednim umyciu i wysuszeniu okolic ujścia cewki moczowej. Woreczek powinien być zakładany rano (nie na noc). Woreczek należy odkleić zaraz po oddaniu moczu i zabezpieczyć przed wylaniem.
- Dobowa zbiórka moczu :
- Zbiórkę dobową moczu rozpoczyna się o godzinie 6 rano w dniu poprzedzającym badanie
- Należy przygotować pojemnik do dobowej zbiórki (o pojemności ok. 2,5L) z nalepką zawierającą dane pacjenta i miejsce na dopisanie godziny rozpoczęcia i zakończenia zbiórki
- Pierwszy mocz po nocy (ok. godz. 6 rano) oddać do ubikacji i zapisać godzinę oddania.
- Od tej pory każdą, całą porcję oddanego moczu należy zbierać do przygotowanego naczynia, przechowywanego w chłodnym miejscu (+4 C).
- Zbieranie należy zakończyć pierwszą poranną (ok. godz. 6:00 rano następnego dnia) porcją moczu, i zanotować dokładny czas zakończenia zbiorki
Badanie KAŁU
- Za pomocą łopatki znajdującej się w plastikowym pojemniku do kału (do nabycia w aptece)
- pobrać z kilku miejsc stolca porcję kału w ilości około 1/3 pojemnika
- Kał nie powinien mieć kontaktu z wodą, moczem lub detergentami
- W badaniu na obecność jaj pasożytów zaleca się badanie trzech próbek pobranych co 2-3 dni.
Przygotowanie materiału do badanie w kierunku obecności owsików (szkiełko z taśmą do pobrania materiału należy odebrać w punkcie pobrań pok. nr 6)
- Należy wykonać rano przed czynnościami higieniczno-fizjologicznymi
- Oderwać taśmę klejącą od szkiełka i przykleić ją na 5 sekund do fałdu odbytu
- Następnie taśmę oderwać i przykleić do szkiełka podstawowego
Badanie mikrobiologiczne moczu oraz kamieni z dróg moczowych
Przygotowanie materiału do badań – kamienie z dróg moczowych
- Do analizy należy dostarczyć materiał (kamień z dróg moczowych) nie mniejszy niż 5 mm, w jednorazowym jałowym pojemniku.
Przygotowanie pacjenta i próbki moczu do badań mikrobiologicznych
- Czas pobrania :
- przed rozpoczęciem leczenia środkami przeciwdrobnoustrojowymi
- W razie konieczności przeprowadzenia badania mikrobiologicznego u pacjenta który wcześniej otrzymywał antybiotyk, należy poinformować osobą rejestrującą jaki lek przyjmuję i jak długo stosuje.
- Pobranie moczu u mężczyzn/chłopców: umyć ręce wodą z mydłem, osuszyć jednorazowym ręcznikiem. Całkowicie ściągnąć napletek i umyć żołądź prącia wodą z mydłem, oddać około połowy zawartości moczu do ubikacji a następnie nie przerywając strumienia, pobrać 5 ml moczu bezpośrednio do jałowego pojemnika.
- Pobieranie moczu u kobiety/dziewczynki: umyć ręce wodą z mydłem, osuszyć jednorazowym ręcznikiem. Umyć dokładnie krocze, czterokrotnie. Starannie umyć srom po rozchyleniu warg sromowych, tamponami od przodu do tyłu (można skorzystać z prysznica). Oddać około połowy zawartości moczu do ubikacji a następnie nie przerywając strumienia, pobrać 5 ml moczu bezpośrednio do jałowego pojemnika.
- Pobieranie moczu od niemowląt i małych dzieci: osoba pobierająca dokładnie myje ręce wodą z mydłem i osusza je jednorazowym ręcznikiem. Należy rozchylić nóżki dziecka, dokładnie umyć okolice cewki moczowej, srom i odbyt (zawsze od tyłu) także fałdy skórne, czterokrotnie zmiennymi tamponami. Osuszyć jednorazowym ręcznikiem od przodu to tyłu. Opłukać okolice cewki 0,02% roztworem chloroheksydyny, lub w ostateczności świeżo przegotowaną wodą – kilkakrotnie, zawsze od przodu do tyłu. Jeżeli to możliwe, postarać się aby dziecko oddało mocz bezpośrednio do jałowego pojemnika. Jeżeli jest to niemożliwe, przykleić jałowy woreczek, nie dotykając jego brzegów. Obserwować dziecko i natychmiast po oddaniu przez niego moczu odkleić woreczek. Woreczek zamknąć nie dotykając wewnętrznej powierzchni i brzegów. Natychmiast wstawić do lodówki.
Uwaga! Nie wolno przelewać moczu oddanego do nocnika, ani pozostawiać woreczka przyklejonego bez stałej obserwacji.