Login    
 Article Details
VII Wielkopolskie Spotkanie Chirurgów Dziecięcych z Pediatrami i Lekarzami Rodzinnymi w Ostrowie Wlk

Za nami VII Wielkopolskie Spotkanie Chirurgów Dziecięcych z Pediatrami i Lekarzami Rodzinnymi w Ostrowie Wlkp. Konferencja odbyła się 24 i 25 listopada w Forum Synagoga i Młodzieżowym Domu Kultury. Dyskutowano   m.in. o wyzwaniach chirurga podczas rozległych zabiegów onkologicznych u dzieci, leczeniu bólu u najmłodszych pacjentów czy powikłaniach zapalenia płuc w erze post-Covid. Pomysłodawcą spotkania jest kierownik ostrowskiej Chirurgii Dziecięcej dr n. med. Witold Miaśkiewicz, organizatorem Delegatura WIL w Ostrowie Wlkp., Polskie Towarzystwo Chirurgów Dziecięcych i Oddział Chirurgii Dziecięcej i Traumatologii ZZOZ w Ostrowie Wlkp.

Nowości w medycynie i wymiana doświadczeń – to główne idee, które przyświecały tegorocznej konferencji. Spotkanie chirurgów, pediatrów i  lekarzy rodzinnych wróciło po czteroletniej, spowodowanej głównie pandemią, przerwie. Wśród prelegentów byli prof. Danuta Januszkiewicz-Lewandowska, prof. Irena Wojsyk-Banaszak, prof. Przemysław Mańkowski, prof. Jarosław Walkowiak, dr n. farm. Dorota Kołodziej. Swoją obecnością spotkanie zaszczycił też prof. Janusz Bohosiewicz.

Spotykamy się po czterech latach przerwy mówi kierownik naukowy dr n. med. Witold Miaśkiewicz – stąd duża różnorodność tematów. Jest o czym mówić, mnóstwo się w tym czasie  \w medycynie wydarzyło i dobrze jest być na bieżąco. Za nami ciekawe wykłady i kuluarowe rozmowy. Chirurgia dziecięca to nie tylko to co dzieje się na sali operacyjnej. Bardzo ważne jest by lekarze różnych specjalizacji ze sobą współpracowali. Dla pacjenta oznacza to zdrowie i  życie. Uważam, że te spotkania to ważny element komunikacji z kolegami lekarzami.

- Po długiej przerwie powróciliśmy do organizacji Wielkopolskich Spotkań Chirurgów Dziecięcych z Pediatrami i Lekarzami Rodzinnymi. Wyszliśmy naprzeciw zapotrzebowaniu środowiska lekarskiego.  Zainteresowanie lekarzy, wykładami z dziedziny onkologii dziecięcej, mukowiscydozy czy leczenia oparzeń, pokazuje ogromną potrzebę organizacji takich wydarzeń szkoleniowo-integracyjnych. Cenne jest zwłaszcza to, że spotykają się w Ostrowie lekarze rodzinni, pediatrzy z chirurgami. Wspólna wymiana doświadczeń  korzystnie wpłynie na opiekę i leczenie małych pacjentów
  - podkreślił Wiesław Wawrzyniak, Wiceprezes ORL WIL.
Czas covidowy zmienił w medycynie wiele. Choroby, które mieliśmy przed pandemią zaledwie kilka w roku, teraz występują – po kilka w miesiącu. Chodzi tu na przykład o ciężkie zapalenie płuc u dzieci. Kiedyś było kilka przypadków w roku, obecnie nie ma tygodnia, by się to nie zdarzyło. Dwa lata dzieci były pozamykane, nie było wymiany flory bateryjnej i wirusowej. Po powrocie do przedszkoli i szkół się zaczęło. Dzieci nie mają odporności stąd choroby atakują je mocniej, zachorowania przechodzą ciężej. Widzimy to doskonale po naszych oddziałach. Znacznie więcej jest też nowotworów i to tych, które nigdy nie występowały u dzieci lub występowały  rzadko. Chirurgia onkologiczna- dziecięca zmieniła się, stała się bardziej nieprzewidywalna. Stąd podczas wykładu starałem się pokazać, że chirurgia ta jest wyjątkowo trudna i problematyczna, chciałem wyczulić lekarzy pierwszego kontaktu na jakie symptomy mają zwracać uwagę żeby te dzieci trafiały do szpitala bardzo szybko  – mówił prof.  P. Mańkowski

Postcovidowy stan pacjentów był jednym z tematów rozmów podczas ostrowskiej konferencji, ale sporo czasu poświęcono też zagadnieniom pulmonologicznym, oparzeniom i nowotworom u dzieci – temat ten przybliżyła prof. Danuta Januszkiewicz-Lewandowska .

Zależy mi na tym aby lekarze pierwszego kontaktu, ale też innych specjalności zwiększyli swoją czujność i wiedzieli jak rozpoznać pierwsze symptomy choroby onkologicznej u dzieci. Każde tego typu spotkanie, spotkanie lekarzy różnych specjalności, daje nam szansę na wymianę spostrzeżeń i doświadczeń.

W spotkaniu udział wzięli lekarze z całej Południowej Wielkopolski a także Poznania, Konina, Koła, Gostynia i Torunia. Od samego początku czynnie uczestniczy w nich lek. Patrycja Sosnowska-Sienkiewicz z kliniki w Poznaniu.

Bardzo cenię sobie te spotkania, ponieważ ostrowska konferencja różni się od tych krajowych czy międzynarodowych, bo skupia ludzi stąd z Wielkopolski. A to bardzo ważne by to środowisko ze sobą ściśle współpracowało. W Ostrowie jest ta integracja. Dzięki konferencji możemy się poznać, porozmawiać, powymieniać doświadczenia. To jest bezcenne. Uczymy się przy tym dużo cierpliwości i wyciągamy od siebie nawzajem cenne medyczne informacje – powiedziała.

Dr Małgorzata Nowak z ostrowskiej chirurgii dziecięcej uważa, że najwyższą wartością tej konferencji jest możliwość spotkania się z lekarzami pierwszego kontaktu i kolegami z innych ośrodków.  Ma to wpływ na nasz dalszy rozwój zawodowy, wymieniamy doświadczenia, uczymy się od siebie nawzajem. Chirurgia dziecięca jest dziedziną, która rozwija się bardzo szybko musimy nadążać za nowymi metodami leczenia. z korzyścią dla naszych małych pacjentów.

Spotkaniu towarzyszyło Forum Młodych Lekarzy oraz Forum Studentów Medycyny. Patronat honorowy objął Rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. Andrzej.Tykarski oraz starosta ostrowski.

 

źródło: WIL, zdjęcia Anna Grzesiak

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

 


 


Written By: magdaadmin
Date Posted: 12/19/2023
Number of Views: 116

Return