Login    
 Article Details
Ostrów Wielkopolski: Jedyny taki ośrodek w Polsce i drugi na świecie

I Ogólnopolską Konferencję Użytkowników Metody Calcanail pod patronatem Wielkopolskiej Izby Lekarskiej zainaugurowano mocnym akcentem – do życia powołany został Ośrodek Szkoleniowy Leczenia Złamań Kości Piętowej, który  będzie funkcjonował w ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim. Akt powołania podpisali w Antoninie: dyrektor Szpitala Dariusz Bierła, kier. Oddziału Mirosław Falis, starosta ostrowski Paweł Rajski oraz krajowy konsultant ds. Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu prof. Jarosław Czubak. Wszystko to za sprawą kierownika ostrowskiej ortopedii, który dokładnie 10 lat temu przywiózł nowatorską metodę operowania złamań z Francji do Polski.
 

- Powołanie ośrodka to tak naprawdę ostatni etap w naszych długoletnich staraniach w rozwój tej metody, dzięki takim nauczycielom jak prof. Patrick Simon i jego współpracownikom cały nasz, ostrowski zespół ortopedów nauczył się tej metody i z powodzeniem ją stosuje. Na sukces złożyło się wiele czynników. To nie jest tylko kwestia zoperowania pacjenta, ale także rehabilitacji po tak skomplikowanej operacji, przygotowania bloku operacyjnego i przeszkolenie ludzi tam pracujących. To nam się udało. Dowodem na to jest fakt, że współtwórca metody prof. Patrick Simon oraz prof. Jarosław Czubak, Krajowy Konsultant ds. Ortopedii pozwolili nam na powołanie takiego ośrodka w powiatowym szpitalu. To była długa droga, teraz jesteśmy zespołem, który swoją wiedzą może dzielić się z innymi. Z tego jesteśmy dumni – podsumował - dr n. med. Mirosław Falis.
To był wyjątkowy dzień dla ostrowskich ortopedów. Na terenie miasta Ostrowa Wielkopolskiego i powiatowego szpitala powstał ośrodek, który będzie oddziaływał nie tylko na Polskę i na polskich specjalistów - otrzymał on europejską akredytację. Oznacza to najwyższy poziom zarówno kształcenia jak świadczeń.
-Jest to wyjątkowa sytuacja dlatego, że powiatowe szpitale mają inne cele, one nie są głównymi ośrodkami kształcenia specjalizacyjnego. Są jednak i te wyjątkowe, jak ZOZZ w Ostrowie Wlkp. gdzie dzięki aktywności, pracowitości i pomysłowości dr M. Falisa i całego zespołu to się udało - podkreślił prof. Jarosław Czubak.
 

Gratulacje i życzenia pomyślności w imieniu WIL złożył wiceprezes ORL WIL Wiesław Wawrzyniak. Obecni byli: wiceprezes ORL WIL Mateusz Szulca oraz Filip Zerbst, przew. Komisji ds. Integracji, Sportu i Wizerunku WIL.
-Gratuluję pracowitości i wytrwałości ostrowskim ortopedom na czele z dr M. Falisem. Cieszę się bardzo, że działalność medyczna w tym zakresie została sformalizowana, to powód do dumy, że w powiatowym szpitalu powstał taki ośrodek, w którym wykonywane są najcięższe operacje złamania kości piętowej, z tego powodu do Ostrowa Wlkp. przyjeżdża też wielu specjalistów z różnych krajów, którzy chcą się kształcić w tym zakresie- nie wspominając o pacjentach, którzy zyskują fachową pomoc – powiedział lek. dent Wiesław Wawrzyniak, Wiceprezes ORL WIL. -Ostrowski ośrodek już jest bardzo dobrze znany w środowisku ortopedycznym z leczenia skomplikowanych złamań kości piętowej, tu też przysyłane są najcięższe przypadki. Mam jednak nadzieję, że powstanie ośrodka przyczyni się do tego, że jeszcze więcej lekarzy ortopedów będzie mogło szkolić się w tej metodzie, z korzyścią dla naszych pacjentów, bo w przypadku takich złamań liczy się czas i to jaki jest efekt przeprowadzonej operacji. – podkreślił lek. M. Szulca.

Pierwszy zabieg skomplikowanego złamania kości piętowej metodą Calcanail zespół ostrowskich ortopedów pod kier. dr M. Falisa przeprowadził 10 lat temu. Od tego czasu metodę tę zastosowano u 650 pacjentów. Średnia roczna to ok 70 osób. Wśród pacjentów byli m.in. himalaiści oraz pilot F16.

-Przez lata do leczenia złamania kości piętowej wykorzystywano tzw. Metodę Płytkową, która powodowała jednak znaczne powikłania u pacjenta. Dlatego postanowiliśmy wprowadzić metodę calcanail w Polsce. Jest ona małoinwazyjna i oszczędza zarówno tkanki jak i kość pacjenta -powiedział Krystian Pyszel, ortopeda ZZOZ w Ostrowie Wlkp.

-Największym problemem w leczeniu złamań kości piętowej była i jest opieka nad raną, duże dojście, które było stosowane wcześniej w leczeniu tego typu złamań zwiększało ryzyko powikłań skórnych. Wkład Polski i ostrowskiego ośrodka jest nieoceniony, tutejsi lekarze opracowują nowe metody wykorzystania narzędzi, które są używane podczas takich operacji np. jak łatwiej reponować i leczyć takie złamanie – powiedział prof. P. Simon, ortopeda, współtwórca implantu.

Udział w konferencji wzięło w sumie kilkudziesięciu specjalistów z całej Polski stosujących obecnie tę metodę. Uczestnicy mogli wysłuchać wykładu m.in. Dr M. Falisa, prof. P. Simona, czy prof. M. Napiontka. Swój przypadek mógł zaprezentować każdy uczestnik. Główną ideę konferencji było bowiem wzajemne  dzielenie  się wiedzą i doświadczeniem poprzez  przedstawienie  konkretnych  przypadków  klinicznych. Po każdym prezentowanym przypadku miała miejsce ożywiona dyskusja, podczas której nie unikano trudnych i niewygodnych pytań, niezależnie od szpitala czy ośrodka, z którego dany przypadek pochodził.

Prof. dr hab. n. med. Paweł Grala, kierownik Oddziału Urazowo-Ortopedycznego Szpitala Wielospecjalistycznego im. J. Strusia w Poznaniu, podkreślił, że to jest ogromny atut tej konferencji. - Takie spotkania są dla nas twórcze, wiele z tego wynosimy, zarówno my jako doświadczeni ortopedzi jak i ci dopiero zaczynający swoją pracę zawodową. U nas na oddziale metodę Calcanail stosujemy już od ok 7 lat, u  z dr Falisem współpracuje prof. Gil. A to, że ośrodek powstał w powiatowym szpitalu, a nie dużej klinice, to nie ma znaczenia, ponieważ moim zdaniem specjalistyczne szkolenie powinno odbywać się tam gdzie są doświadczeni ludzie gdzie prowadzi się wiele takich operacji, a w Ostrowie tak właśnie jest, tutaj pracują lekarze, którzy się temu poświęcili - mnie to bardzo cieszy.

Konferencja zorganizowana w ciekawym formacie. Osoby, które zajmują się leczeniem złamań kości piętowej mogły omówić najciekawsze przypadki, pokazać co wyszło, a co nie, wymienić doświadczenia. Każdy przypadek był komentowany przez kolegę z większym doświadczeniem to jest to cenne, a uwagi wyniesione z konferencji wniesiemy z całą pewnością do codziennej praktyki
– mówił dr n. med. Michał Błachowiak, rezydent z Oddziału Urazowo-Ortopedycznego szpitala w Chodzieży.
Organizację konferencji wsparła Delegatura Ostrowsko-Krotoszyńska Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.

 

źródło: WIL, zdjęcia Anna Grzesiak


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Written By: magdaadmin
Date Posted: 12/19/2023
Number of Views: 105

Return