Login    
 Article Details
[24-10-2024] Światowy Dzień Walki z Otyłością

 

 

24 października, obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością!

 

Wybrane zalecenia dotyczące prawidłowego odżywiania, które mogą wspomóc walkę z otyłością:

 

    - Spożywaj posiłki regularnie.

    - Unikaj przejadania się i nie podjadaj między wyznaczonymi posiłkami.

    - Nie pomijaj śniadań. Kolację zjedz 2-3 godziny przed snem.

    - Jedz powoli, w spokojnej atmosferze pozwalającej na dokładne przeżuwanie każdego kęsa – odczucie sytości może pojawić się dopiero po pewnym czasie od zakończenia jedzenia.

    - Komponuj posiłki na wzór tzw. Talerza Zdrowego Żywienia – ½ talerza powinny stanowić warzywa i owoce, z przewagą warzyw.

    - Warzywa i owoce są źródłem błonnika pokarmowego, który zapewnia uczucie sytości na dłużej, dostarczają one także witamin oraz składników o działaniu przeciwzapalnym.

    - Pamiętaj, że głównym źródłem węglowodanów powinny być pełnoziarniste produkty zbożowe bogate w błonnik pokarmowy, wspomaga on m.in.: perystaltykę jelit, zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu krążenia oraz niektórych nowotworów.

    - Spożywanie odpowiedniej ilości błonnika pokarmowego zwiększa uczucie sytości po posiłku i sprzyja redukcji masy ciała.

    - Zwróć uwagę na spożycie niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 tzw. „dobre” tłuszcze. Spożywaj 2 porcje ryb tygodniowo.

    - Wybieraj tłuszcze roślinne – oliwę z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany. Dodawaj je na zimno do surówek lub innych potraw.

    - Źródłem dobrych tłuszczów są także orzechy, pestki, nasiona oraz awokado.

    - Wybieraj korzystne dla zdrowia źródła białka (np. nasiona roślin strączkowych, chude gatunki mięs, ryb, jaja, niskotłuszczowe produkty mleczne, bez dodatku cukru)

    - Jedz mniej produktów przetworzonych (takich jak: fast food, słone przekąski, herbatniki, batony wafelki) z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczu.

    - Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu. Wypijaj co najmniej 1,5-2,0 l płynów dziennie. Sięgaj po niesłodzone napoje: wodę, lekkie napary herbaty lub ziół.

 

Pamiętaj też, że nieodłącznym sposobem walki z otyłością jest  – aktywność fizyczna!

 

Dane statystyczne GUS:

 

Zgodnie ze statystykami opublikowanymi w 2021 roku przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) w 2019 r., w porównaniu z poprzednimi latami, w Polsce wzrósł odsetek osób z nadmierną masą ciała.

Nadmierną masę ciała (nadwagę lub otyłość) w 2019 r. miało 57% dorosłych mieszkańców Polski, dla porównania w 2014 r. nieco ponad 53%. W ciągu tych lat populacja dorosłych mężczyzn z nadwagą lub otyłością wzrosła o 3%. Wśród dorosłych kobiet również odnotowano 3% wzrost w porównaniu z 2014 r. Niemal 49% ogółu dorosłych kobiet miało nadmierną masę ciała (ponad 31% miało nadwagę, a niemal 18% otyłość).

 

Otyłość nie jest wyłącznie problemem estetycznym, ale przede wszystkim stanowi czynnik rozwoju wielu chorób przewlekłych:

 

    - chorób układu sercowo-naczyniowego (zawał serca, udar mózgu)

    - cukrzyca typu 2

    - hiperlipidemii

    - nadciśnienia tętniczego

    - stłuszczania wątroby

    - niektórych nowotworów

    Ponadto otyłość obciąża układ ruchu, co może prowadzić do degeneracji kości i stawów. Poza szeregiem negatywnych skutków otyłości w wymiarze zdrowotnym i ekonomicznym istnieją też skutki społeczne i psychologiczne.

 

Kiedy mówimy o nadwadze, a kiedy jest to już otyłość?

 

Są dwa sposoby by odpowiedzieć na to pytanie. Można obliczyć wskaźnik masy ciała BMI, który określa stan odżywiania. Wystarczy wykonać zadanie matematyczne, dzieląc masę ciała w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. O nadwadze mówimy wówczas, gdy wynik przekracza 25,0. Jeśli przekroczy wartość równą lub powyżej 30,0 mamy do czynienia z otyłością.

Drugim sposobem jest określenie wskaźnika WHR, oszacowanego na podstawie obwodu talii i obwodu bioder. Obwód talii (cm) dzielimy przez obwód bioder (cm).

 

Kobiety:WHR > 0,8 – otyłość brzuszna

Mężczyźni: WHR > 1 – otyłość brzuszna

 

Ponadto w diagnostyce otyłości pomocne jest wykonanie analizy składu ciała.

 

Źródło: Główny Urząd Statystyczny


Written By: pawelm2
Date Posted: 10/24/2024
Number of Views: 38

Return