Ostrowska laryngologia poszerza zakres zabiegów
dr n.med. Maciej Pabiszczak, specjalista laryngologii, Wojewódzki Konsultant ds. Laryngologii, rozpoczął współpracę z ostrowskim Oddziałem Laryngologicznym.
Regularnie będzie przyjeżdżał z poznańskiej Kliniki Otolaryngologicznej, gdzie na co dzień pracuje i wykonywał zabiegi endoskopowe - FESS, a także dzielił się z zespołem oddziału laryngologicznego doświadczeniem zdobytym w Klinice.
- To nobilitacja dla szpitala i oddziału, dla pacjentów zwiększenie dostępności do zabiegów, na które wcześniej kierowani byli do klinik - podkreślił dr Tomasz Gostomczyk, naczelny lekarz szpitala.
Zabieg FESS to standard w zakresie zabiegów rynologicznych czyli w obrębie zatok przynosowych, to małoinwazyjna, endoskopowa metoda operacyjna, polegająca na odblokowaniu naturalnych ujść zatok do nosa przez usunięcie zmian chorobowych lub nieprawidłowości anatomicznych struktur nosa.
Zabieg ten najczęściej wykonuje się u pacjentów z przewlekłym zapaleniem zatok; zwykle ze współwystępującą alergią. Zabieg jest małoinwazyjny i umożliwia pacjentowi szybki powrót do pełni sprawności w przeciągu kilku dni.
- Z jednej strony współpraca z ostrowską laryngologią jest dla mnie sentymentalna, ponieważ mój ojciec, dr Michał Pabiszczak, wiele lat tutaj pracował, był ordynatorem, z drugiej strony zależy mi na wsparciu oddziału, koleżanek i kolegów, poszerzeniu zakresu zabiegów i zwiększeniu ich dostępności dla pacjentów. W przeszłości chirurgia zatok opierała się na dojściu zewnętrznym np. do zatok szczękowych i wymagała cięć w okolicy podwargowej, obecnie nowoczesne metody endoskopowe pozwalają na małoinwazyjny dostęp przez jamę nosa co pozwala na krótki okres rekonwalescencji, a w konsekwencji szybki powrót pacjenta do pełnej sprawności – powiedział dr Maciej Pabiszczak
Ostrowska laryngologia w 2023 r. została gruntownie wyremontowana i doposażona w nowoczesny sprzęt. Środki na remont pochodziły z funduszy unijnych będących w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego w ramach projektu: „Wyposażenie i wykonanie prac modernizacyjno-adaptacyjnych wybranych oddziałów w ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim związanych z pandemią COVID 19’’ w ramach działania „Wspieranie kryzysowych działań naprawczych w obszarze zdrowia REACT EU’’. Obejmowały one prace budowlane i zakup wyposażenia oraz zakup karetek pogotowia dla SOR. Łącznie koszt remontu laryngologii wyniósł ok. 3,8 mln zł. Z czego dofinansowanie wyniosło ok. 2,5 mln zł, a pozostała część pochodziła z budżetu powiatu.