Login    
 Article Details
[16-04-2024] Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Śp. doktora Jerzego Mikołajczyka

 

Ku pamięci!
4 kwietnia w ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą Śp. doktora Jerzego Mikołajczyka, chirurga dziecięcego, założyciela i pierwszego ordynatora Oddziału Chirurgii Dziecięcej.  Tablica zawieszona została na Oddziale Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej tuż obok sali zabiegowej, tak aby każdy mógł choć, przez moment, spojrzeć, zatrzymać wzrok na pamiątkowej tablicy i wspomnieć postać zasłużonego dla małych pacjentów i oddziału doktora. Uroczystość zbiegła się z 55- leciem powstania oddziału.

Inicjatywa stworzenia tablicy dr J. Mikołajczyka wyszła od jego dzieci córek Zofii Mikołajczyk, Anny Karasińskiej oraz syna Wojciecha Mikołajczyka. Zależało im na tym by pamięć o ojcu, który całe swoje życie zawodowe poświęcił pracy i rozwojowi ostrowskiego oddziału zostało symbolicznie upamiętnione. W uroczystym odsłonięciu tablicy uczestniczyli przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, dyrekcja szpitala jak i dawni współpracownicy lekarze i pielęgniarki. Nie zabrakło wzruszeń i wielu wspomnień. Z tej okazji zebranym udostępnione zostały też pamiątkowe kroniki oddziału, na których uwieczniono i opisano najważniejsze momenty oddziałowej pracy.
-Dzięki doktorowi Mikołajczykowi w 1969 roku powstał i rozwinął swoją działalność w naszym mieście oddział chirurgii dziecięcej, był to wówczas ogromny sukces, ja w pewnym sensie, jako następca, kierownik oddziału, kontynuuje to działo, sama tabliczka ma przypominać nam o jego dokonaniach i być inspiracją dla przyszłych pokoleń chirurgów - powiedział podczas uroczystości dr n. med. Witold Miaśkiewicz. -Niezwykle prawy, stawiający ponad wszystko dobro pacjenta człowiek, wybitny chirurg, autorytet dla młodszych lekarzy tak będziemy go pamiętać. Bardzo cenię sobie odsłonięcie tablicy ponieważ nie ma przyszłości  bez przeszłości. Jeden z największych Polaków, Św. Jan Paweł II w swojej encyklice Evangelium vitae powiedział – „Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim ” Dlatego tak ważne jest abyśmy pamiętali o swoich Koleżankach i Kolegach, wspaniałych autorytetach, które przekazały nam w spadku nie tylko to jak wykonywać swój zawód, ale jak być przyzwoitym, skromnym człowiekiem” – podkreślił Wiesław Wawrzyniak, Wiceprezes ORL WIL.
-Niezwykle wzruszająca uroczystość, miło nam, że pamięć o ojcu jest w ostrowskim szpitalu ciągle żywa. Tyle ciepłych słów, wspomnień o ojcu, część z nich usłyszeliśmy pierwszy raz, to cenne doświadczenie, dla ojca zawsze najważniejsze było dobro pacjentów, potrafił kilka razy dziennie być na oddziale, mimo, że nie miał dyżuru, czuł na sobie wielką odpowiedzialność - powiedziała Anna Karasińska.
Doktor J. Mikołajczyk utorował drogę rozwojowi chirurgii dziecięcej w tym regionie. Ostrowski oddział przez wiele lat był drugim, po poznańskim ośrodku, tego typu oddziałem w Wielkopolsce. Funkcję ordynatora pełnił przez ponad 23 lata aż do 1992 roku. Jednym z pierwszych zatrudnionych na oddziale lekarzy była dr Sławomira Żelanowska, która tak go wspomina.
- Bardzo ceniłam sobie współpracę z dr Mikołajczykiem, był nie tylko świetnym, cenionym chirurgiem, ale także wspaniałym człowiekiem. Miał też niezwykły dar przekazywania wiedzy, bardzo dobrze przygotował do pracy swoich następców – powiedziała. Dla dr Tadeusza Puchalskiego, chirurga dziecięcego, dr Mikołajczyk był wzorem do naśladowania. „Każdy z nas doceniał go jako człowieka. To on nauczył mnie operować, bardzo szybko pozwolił być mi samodzielnym chirurgiem, to co najbardziej mnie w nim ujmowało to szacunek do pacjenta, ale i wysoka kultura operacyjna, podczas operacji nie robił zbędnych ruchów, był znakomitym operatorem, zawsze powtarzał, żeby nie pozorować ruchów, jak pozorujesz ruch- mówił - to znaczy, że się zgubiłeś, odczekaj chwilę i pomyśl - do dzisiaj stosuję to jego zalecenie - dodał.
Więcej o postaci dr Mikołajczyka przeczytać można we wspomnieniach opracowanych przez dr Sławomirę Żelanowską.
Źródło: WIL, zdjęcia: Anna Grzesiak

 

 

 

 

 

 

 

więcej zdjęć w Galerii

 


Written By: magdaadmin
Date Posted: 4/16/2024
Number of Views: 262

Return