Kierownik: dr n. med. Marek Widenka - specjalista chorób wewnętrznych, medycyny paliatywnej i geriatrii
p.o Pielęgniarka Oddziałowa: Lidia Wabnic - specjalista pielęgniarstwa internistycznego, w trakcie specjalizacji z opieki paliatywnej i epidemiologicznej.
Telefon: 62 5915988
Lokalizacja: budynek przy ulicy 3 Maja 35 w Ostrowie Wielkopolskim
Asystenci:
lek. Beata Dziąba - w trakcie specjalizacji z medycyny paliatywnej
lek. Marta Banaszak - specjalista chorób wewnętrznych, w trakcie specjalizacji z medycyny paliatywnej
dr n. med. Adam Domke - specjalista chorób wewnętrznych, w trakcie specjalizacji z medycyny paliatywnej
Sekretarka Medyczna: mgr Aldona Wronka
Pielęgniarki:
W Oddziale Medycyny Paliatywnej zatrudnionych jest 11 pielęgniarek z wieloletnim doświadczeniem w pracy z osobami u schyłku życia
W Oddziale zatrudnieni są również:
mgr Magdalena Lis - fizjoterapeuta
mgr Katarzyna Banasiak - psycholog
Katarzyna Wojcieszak - opiekun medyczny
Bogumiła Jankowska - opiekun medyczny
Do opieki paliatywnej kierowane są osoby z określonymi chorobami nieuleczalnymi, niepoddającymi się leczeniu przyczynowemu, postępującymi i ograniczającymi życie.
Opieka paliatywna obejmuje osobę chorego i jego rodzinę. Dąży do zapewnienia chorym możliwie najwyższej jakości życia, przy pełnej uwagi trosce o zachowanie godności i szacunku do pacjentów oraz ich bliskich. Polega na wszechstronnym działaniu. Głównym celem jest tu niesienie ulgi w cierpieniu ciała i duszy.
Medycznym celem opieki paliatywnej jest leczenie (łagodzenie) objawów, które powodują cierpienie osób chorych: najczęściej bólu, ale także wielu innych (np. duszności, wymiotów) oraz poprawa jakości życia tych chorych. W ramach pobytu w Oddziale realizowane są też procedury żywienia dojelitowego i pozajelitowego oraz kompleksowego leczenia odleżyn.
Posługa chorym i ich bliskim nie ogranicza się tylko do aspektów medycznych. Całościowa opieka realizowana jest przez interdyscyplinarny zespół obejmujący: lekarzy, pielęgniarki, opiekunów medycznych, psychologa, pracownika socjalnego, fizjoterapeuty, kapelana i ew. wolontariuszy.
Choroby, które kwalifikują do opieki paliatywnej, zostały zawarte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Są to przede wszystkim choroby nowotworowe (C00-D48), ale również choroba AIDS (B20-B24), układowe choroby zanikowe układu nerwowego (G10-G13), następstwa chorób zapalnych ośrodkowego układu nerwowego (G09), stwardnienie rozsiane (G35), niewydolności układu oddechowego (J96), kardiomiopatie (I42-I43), owrzodzenia odleżynowe (L89).
Oddział Paliatywny dysponuje 15 łóżkami. Dla pacjentów Oddziału Paliatywnego pomoc i opieka świadczone są bezpłatnie.
Warunkiem przyjęcia jest przedstawienie skierowania do Oddziału Medycyny Paliatywnej dotyczącego jednego z w/w schorzeń oraz dokumentacji potwierdzającej odpowiednie rozpoznanie kwalifikujące do opieki paliatywnej.
Kwalifikacji z wyznaczeniem terminu przyjęcia dokonuje lekarz Oddziału na podstawie rozmowy z chorym/opiekunem, po zapoznaniu się z przedstawioną dokumentacją lub po rozmowie z lekarzem innych jednostek szpitalnych, gdzie pacjent aktualnie przebywa.