Wiesz o tym, że poród może trwać nawet kilkanaście godzin. Pamiętaj, że plan porodu, z którym przyszłaś może ulec modyfikacji adekwatnej do sytuacji położniczej.
W trakcie porodu może Ci towarzyszyć Ojciec dziecka lub inna wybrana przez Ciebie osoba towarzysząca.
Twoi najbliżsi mogą się z Tobą kontaktować telefonicznie – w oddziale mamy telefon bezprzewodowy.
Po przyjęciu na salę porodową zawsze podłączony zostaje wstępny, około 30 minutowy zapis KTG (kardiotokografia). Monitorowanie stanu zdrowia dziecka jest okresowo powtarzane. Zdarza się, że w niektórych sytuacjach, uzasadnionych bezpieczeństwem matki i dziecka istnieje konieczność stałego monitorowania. Analiza zapisu KTG pozwoli określić samopoczucie dziecka.
W zależności od Twojego stanu i stanu Twojego dziecka, nie ma ograniczeń co do pozycji w czasie porodu. Zalecane jest aby rodząca mogła się swobodnie poruszać i zmieniać pozycję przynoszącą największą ulgę. W trakcie pierwszego okresu porodu, jeśli będziesz miała dolegliwości bólowe związane ze skurczami porodowymi i nie ma przeciwwskazań, możesz otrzymać środki łagodzące lub gaz rozweselający.
Położna zaproponuje Ci pozycje wertykalne, czyli inne niż przyjmowanie pozycji leżącej w łóżku lepszemu ukrwieniu łożyska (Pozycje wertykalne to takie, w których kanał rodny skierowany jest w dół. Wykorzystana jest siła grawitacji, która pomaga dziecku szybciej i sprawniej przemieszczać się w kanale rodnym. Ucisk główki dziecka powoduje szybsze rozwieranie szyjki macicy, co skraca czas porodu. Pozycja wertykalna zmniejsza ryzyko pęknięć krocza, ma też pozytywny wpływ na dziecko, które rodzi się bardziej dotlenione dzięki lepszemu ukrwieniu łożyska).
Dzięki kardiotokografii telemetrycznej (bezprzewodowej) możesz swobodnie spacerować i korzystać z immersji wodnej, a personel będzie miał ciągły nadzór nad Tobą i Twoim dzieckiem.
Wszystkie sale porodowe w naszym oddziale są pojedyncze, intymne, przygotowane do porodów rodzinnych. Posiadają własny węzeł sanitarny (natrysk i wc).